Film Tavsiyesi : WHOAMI

#whoami

Ciddi anlamda beklenmedik son ile beni kendisine hayran bırakan bir film. Filmin sonlarına doğru bir uyanış yaşıyorsunuz, " aaaa böyle miymiş?" diye bir şaşkınlıkla heyecanınız artıyor, sonra tekrar " ohaa!! yok artık !" dedirterek ikinci şaşkınlığınızı yaşatıyor. Senaryo da gözüme çarpan birkaç ufak eksiklik olsa da, 10/8'lik bir film! 2 puanı da o eksikliklere veriyorum. Her yaştan kesimin izleyebileceği bir senaryo yapılmaya çalışılmış, konusu siber suçlar ve teknoloji olunca , özellikle de hala birçoğumuzun dark web,deep web kavramlarını karıştırıyor olduğumuzu da göz önünde bulundurursak, senaryo üzerinde akıcı ve anlaşılabilir olması için bayağı uğraşıldığı belli. Paylaştığım bu görseli 2015 yılında filmi izledikten hemen sonra facebook kapak fotoğrafı olarak ayarlamıştım! Ehh hadi gelelim bir de o filmde ki akılda kalıcı sözlere! Eğer filmi izlemediyseniz, bu sözleri dikkatle okuyup izlemenizi tavsiye ederim. Emin olun ki filmi izlerken daha anlaşılabilir olacak. Ayrıca filmin içerisinde önemli olan ana konuları sıralayacak olursak ; #sosyoloji #hack #darkweb etiketini net olarak koyabiliriz. En başa "sosyoloji" etiketini koyduğumu da özellikle belirtmek isterim . Dikkatlerden kaçmasın :) Şimdi o sözler ; -Hack yapmak sihre benzer. İkisinin de amacı karşısındaki kişiyi kandırmaktır. -Yalnızca yeterince küstah olmalısın, sonra dünya ayaklarının önünde bekleyecek. -Umut hayat pınarının üzerindeki bir gökkuşağıdır.

-Hayat sana limon verdiğinde ondan tuz ve tekila iste. -Bazen biri için kafamızda kurduğumuz resme o kadar sıkı tutunuyoruz ki arkasındaki gerçek kişiyi görmeyi unutuyoruz. -Biliyor musun, o dışarıdaki insanlar başkalarının onları uyutmasına izin veriyorlar. Neler olduğunun farkında değiller. Güvenlik, herkes güvenlik istiyor. Güvenlik diye bir şey yoktur. Bunu anladığın zaman bilirsin ki işte o zaman dünya önünde gümüş tepsiyle sana sunuluyordur. Tek yapman gereken uzanmaktır. -İnsanlar doğuştan iyiye inanmaya yatkındırlar ve kavgadan kaçınırlar. Sosyal mühendislik. -Kendime tekrar tekrar sordum, her şeyin bir anda bağlandığı bir an var mıydı? Diğer her şeyi değiştiren bir an.


Yönetmen / Director: Baran bo Odar Oyuncular / Stars: Tom Schilling, Elyas M’Barek, Wotan Wilke Möhring, Hannah Herzsprung, Trine Dyrholm... Ülke: Almanya

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge